„Ważne jest, abyś ciągle czuł, że idziesz naprzód. Bez względu na to, jak wolno.” – Konfucjusz
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami inspirującą historią Dave’a Brailsforda i jego genialnej strategii kumulacji marginalnych korzyści. Wyobraźcie sobie, że każdego dnia dążymy do poprawy o zaledwie 1%. To może brzmieć skromnie, ale właśnie ta drobna zmiana może prowadzić do ogromnych sukcesów.
Dave Brailsford, szef brytyjskiej drużyny kolarskiej Team Sky, wprowadził tę strategię, zakładając, że nawet najmniejsze usprawnienia w każdym aspekcie treningu rowerowego mogą prowadzić do znaczącej poprawy całego wyniku. Poprawienie czegoś o 1% dziennie może wydawać się niezauważalne, ale na końcu jesteśmy aż 37 razy lepsi względem poziomu, z którego wyruszyliśmy, w ciągu zaledwie jednego roku!
Jakie osiągnął efekty? Zaledwie 5 lat po objęciu stanowiska przez Brailsforda, zespół British Cycling zdominował zawody szosowe i torowe na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008), wywalczając 60% dostępnych w tej dyscyplinie złotych medali. Wcześniej przez ponad 100 lat byli przeciętni, bez medali, a ich występy były rozczarowujące. Teraz są symbolem dominacji i perfekcji. Tak potężny może być efekt kumulacji marginalnych korzyści! 🚴🥇
Teraz zastanówcie się, jak możemy zastosować tę koncepcję w naszym życiu indywidualnym lub w naszej pracy?


Ostatnio prowadziłam warsztaty dla jednego z moich zespołów bazując na modelu pięciu dysfunkcji Patryka Lencioniego.
Zespół ten osiągnął w każdym z tych fundamentów/cech (zaufanie, brak obawy przed konfliktem, zaangażowanie, odpowiedzialność i dbałości o wynik ) bardzo wysoki poziom – tak, wcześniej to zbadaliśmy.
Ale czy to oznacza, że możemy przestać się rozwijać? Czy to oznacza, że już nic nie robimy, tylko cieszymy się, że jest tak dobrze? Podeszliśmy do tego właśnie w sposób zaproponowany przez Brailsforda.
Jeśli wprowadzając mikro korekty do każdego z tych elementów na poziomie całego zespołu oraz indywidualnych osób, czy możemy spodziewać się zmiany?
Jeśli popracujemy nad naszym nastawieniem, świadomością, wiedzą, sposobem podejmowania decyzji, wiedzę o sobie nawzajem i o naszej pracy, to czy jaki może być efekt skumulowany naszej pracy ?
Pamiętajmy, że każdy krok w kierunku doskonałości, nawet ten najmniejszy, ma znaczenie. Dlatego nieustannie dążmy do poprawy, szukając sposobów na wprowadzanie mikro korekt do naszych działań i podejść. W ten sposób, poprzez kumulację marginalnych korzyści, możemy osiągnąć spektakularne rezultaty. Bądźmy inspiracją dla siebie nawzajem i razem podbijajmy szczyty sukcesu!
Pięknego dnia dla Was.
Kasia Chmura
Trener Mentalny w IT