„To, co jest mierzone, jest zarządzane. Refleksja i podsumowania pomagają lepiej zarządzać swoim życiem.” Peter Drucker

Dzisiaj przy ostatnim piątku czerwca zapraszam Was do zrobienia podsumowania miesiąca. Możecie też się pokusić o podsumowanie roku szkolnego / akademickiego …ponieważ często nasze kalendarze mocno związane są właśnie z trybem październik – czerwiec. Także lipiec – sierpień osobiście mocno odczuwam jako miesiące wakacyjne, podczas których większość zajęć dodatkowych się kończy i można funkcjonować w trybie letnim, luźniejszym.

Ale dzisiaj właśnie o podsumowaniach … Praktykujecie?

U mnie to regularna praktyka.

Dlaczego warto?

Ponieważ zatrzymanie się na chwilę i zobaczenie już tak z lotu ptaka, co wydarzyło się w ostatnim miesiącu. Jakie ciekawe i wartościowe momenty możesz uchwycić w tym miesiącu.
W natłoku różnych spraw po prostu o tym zapominamy, biegniemy dalej … a to powoduje, że stracimy okazję do zobaczenia, czy zmierzamy w dobrym kierunku, czy może jest coś, co chcemy wspierać bardziej w naszym życiu, a może są takie rzeczy, które motywują nas do mocnej zmiany … aby ich ponownie nie doświadczyć.

Często to ćwiczenie robię z moimi klientami w trakcie sesji.

Dzisiaj z kilkoma pytaniami, na które możecie sobie odpowiedzieć (jest ich więcej … te wybrałam do tego artykułu.)

– Co sprawiło mi największą radość?
– Co było największym sukcesem?
– Co było największym wyzwaniem?
– Co najbardziej wzmocniło przyjaźń?


Czy jest coś, co chciałbyś wzmocnić i doświadczać częściej?

Co możesz z tym zrobić? Jaki 1 mały kroczek przybliży Cię do tej zmiany?

Podsumowanie miesiąca czy roku pozwala nam spojrzeć na nasze życie z perspektywy czasu, zobaczyć, co działa dobrze, co może być poprawione i jakie cele chcemy postawić przed sobą.
Daje nam to szansę na lepsze zarządzanie swoim życiem, świadome podejmowanie decyzji i ciągłą poprawę naszej jakości życia.

Zachęcam Was do podzielenia się swoimi odpowiedziami na powyższe pytania w komentarzach.
Dzieląc się swoimi refleksjami, możemy wzajemnie się inspirować i motywować do dalszego rozwoju.
A jeśli macie też inne pytania, na które chcielibyście znaleźć odpowiedzi, śmiało dopisujcie je w komentarzach! Bądźmy dla siebie wsparciem i inspiracją w codziennym życiu.

Kasia Chmura
Twój Trener Mentalny w IT i biznesie.

Zobacz również

Co to jest eskalacja w projekcie i jak ją rozpoznać, zanim wybuchnie?

Słowo "eskalacja" w zarządzaniu projektami potrafi uruchomić całą lawinę emocji. Project Managerowie go nie lubią, zespoły się boją, a klienci… sięgają po nie jako po ostatnią deskę ratunku....

Czy naprawdę chcesz innowacyjnego zespołu?

Coraz częściej słyszę od liderów i organizacji: „Chcemy, żeby nasz zespół był bardziej innowacyjny. Potrzebujemy świeżych pomysłów, większego zaangażowania”. W teorii wszystko się zgadza. Ale w praktyce? Nadal...

Eskalacja w projekcie? Nie panikuj – to może być szansa.

Czasem to, co wygląda jak koniec – jest dopiero początkiem Pamiętam jedną z moich pierwszych eskalacji jako Project Managerka. Dopiero przejmowałam projekt. Jeszcze nie znałam dobrze zespołu, nie...