Kompetencje przyszłości-twój mindset ma znaczenie.

Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie potrafią czytać i pisać, ale ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i ponownie uczyć.” Alvin Toffler

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie zmiany następują coraz szybciej, kluczem do sukcesu staje się posiadanie konkretnych kompetencji, które pomogą nam radzić sobie w nowych warunkach. Zapewne zastanawiasz się, jakie umiejętności warto rozwijać, aby być gotowym na nadchodzące wyzwania. Bazując na najnowszych raportach dotyczących kompetencji przyszłości, przygotowałam dla Ciebie listę kluczowych umiejętności, które warto wspierać i budować już teraz.

Mój numer 1 to umiejętność uczenia się, oduczania, a nawet ponownego uczenia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Tutaj ważnym aspektem jest wypracowanie takiego nastawienia, które możemy określić jako „learn-it-all” odnosi się do podejścia do nauki i rozwoju osobistego, które jest przeciwieństwem postawy „know-it-all” (czyli osoby, która uważa, że wie już wszystko). Koncept „learn-it-all” pochodzi z filozofii promowanej przez CEO Microsoftu, Satya Nadellę. Podczas gdy „know-it-all” to osoba, która często wykazuje pewność siebie graniczącą z arogancją i jest przekonana, że posiada już wszelką niezbędną wiedzę, „learn-it-all” to ktoś, kto nieustannie poszukuje nowych informacji, doświadczeń i umiejętności, wierząc, że zawsze jest coś nowego do nauczenia się.

NR 2 to ELASTYCZNOŚĆ I ADAPTACJA

To kolejne ważne kompetencje, które pozwalają nam przetrwać w zmiennym środowisku biznesowym. Świadomość tu i teraz, ale jednocześnie umiejętność planowania działań w odpowiedzi na nadchodzące trendy są kluczowe dla sukcesu.

Mój NR 3 to MYŚLENIE KRYTYCZNE

czyli umiejętność analizowania i oceniania informacji w sposób logiczny i bezstronny. Polega na świadomym, refleksyjnym podejściu do problemów i argumentów, umożliwiając formułowanie wniosków opartych na dowodach. W dobie dezinformacji, oraz zwiększającego się korzystania z AI, krytyczne myślenie pomaga użytkownikom rozpoznać jej ograniczenia, unikać nadmiernego polegania na technologii i stosować AI tam, gdzie jest to naprawdę korzystne.

NR 4 – KREATYWNOŚĆ

Posiadanie umiejętności myślenia innowacyjnego pozwala nam na tworzenie rozwiązań, których nikt jeszcze nie zaproponował. Dzięki temu możemy stać się liderem w naszej branży, zyskując przewagę nad konkurencją. Kreatywność pozwala nam także na rozwijanie się i doskonalenie naszych umiejętności, co prowadzi do osiągania sukcesów, które mogą przerastać nasze najśmielsze oczekiwania. Warto więc stawiać na rozwijanie własnej kreatywności i myślenia „out of the box”, aby pokonywać coraz większe wyzwania i osiągać coraz większe sukcesy.

NR 5 to REZYLIENCJA

Rezyliencja to niezbędna umiejętność w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, pełnym wyzwań i nieprzewidywalnych sytuacji. Jest to zdolność do adaptacji i odzyskiwania równowagi po trudnych lub stresujących sytuacjach. Dzięki niej możemy skutecznie radzić sobie z trudnościami, mobilizować nasze siły wewnętrzne i znaleźć sposób na przezwyciężenie przeszkód.
Osoby posiadające wysoki poziom rezyliencji są bardziej odporne na stres, potrafią szybciej się podnieść po porażce i nie tracą motywacji w obliczu problemów. Mają silną wiarę we własne możliwości i potrafią skoncentrować się na rozwiązaniach, zamiast na problemach. Dlatego rozwijanie rezyliencji powinno być priorytetem dla każdego z nas, chcącego odnosić sukcesy i osiągać swoje cele

NR 6 – SAMOŚWIADOMOŚĆ

rozpoznanie swoich wartości, swoich słabych stron, wzmacnianie i budowanie na mocnych strona, dbanie o wellbeing. Do tego wsparcie w postaci zdrowych nawyków i regularnego odpoczynku jest kluczowe, abyśmy maksymalnie wykorzystywali swój potencjał, a ciało było naszym sprzymierzeńcem.

NR 7 WSPÓŁPRACA Z AI

Współpraca z AI to kolejna kompetencja przyszłości, która będzie coraz bardziej istotna w obliczu jej intensywnego rozwoju. Umiejętność współpracy z technologią i korzystania z jej możliwości pozwoli nam efektywniej i sprawniej wykonywać nasze zadania.

To moja propozycja i moje TOP 7. A jaka jest twoja lista? Co być dodał/dodała do tej listy? Podziel się w komentarzu.

Pięknego dnia

Kasia Chmura

Twój Trener Mentalny w IT i biznesie.

Zobacz również

Co to jest eskalacja w projekcie i jak ją rozpoznać, zanim wybuchnie?

Słowo "eskalacja" w zarządzaniu projektami potrafi uruchomić całą lawinę emocji. Project Managerowie go nie lubią, zespoły się boją, a klienci… sięgają po nie jako po ostatnią deskę ratunku....

Czy naprawdę chcesz innowacyjnego zespołu?

Coraz częściej słyszę od liderów i organizacji: „Chcemy, żeby nasz zespół był bardziej innowacyjny. Potrzebujemy świeżych pomysłów, większego zaangażowania”. W teorii wszystko się zgadza. Ale w praktyce? Nadal...

Eskalacja w projekcie? Nie panikuj – to może być szansa.

Czasem to, co wygląda jak koniec – jest dopiero początkiem Pamiętam jedną z moich pierwszych eskalacji jako Project Managerka. Dopiero przejmowałam projekt. Jeszcze nie znałam dobrze zespołu, nie...